marți, 27 aprilie 2010

Secretele cepei !


CEAPA In 1919 cand gripa a ucis 40 milioane de oameni, un doctor vizita fermierii pentru a-i ajuta sa combata gripa. Multi dintre fermieri si familiile lor o contractasera si multi chiar murisera. Doctorul a ajus la un fermier unde, spre surprinderea lui, toti membrii familiei erau sanatosi. Cand doctorul a intrebat fermierul ce facea el diferit de ceilalti, sotia lui a spus ca a pus o ceapa necuratata intr-un vas in fiecare camera a casei (si probabil pe vremea aceea casa avea doar 2 camere). 

Doctorul nu a crezut si a cerut una din cepe pentru a o analiza la microscop. Spre surprinderea lui a descoperit virusul gripei in ceapa. In mod evident aceasta a absorbit virusul pastrand familia sanatoasa. Apoi, am auzit aceasta povestire de la coafeza mea din Arizona.

Acum multi ani angajatii ei se imbolnaveau de gripa si la fel multi dintre clienti. In urmatorul an ea a pus cepe in boluri peste tot in salon. Spre surprinderea ei nici un angajat nu s-a mai imbolnavit.

Treaba functioneaza! (si nu, nu fac afaceri cu ceapa)

Morala povestii este: cumparati cateva cepe si puneti-le in boluri in fiecare camera din casa. Daca lucrati la birou, puneti unu sub birou sau undeva pe un raft. Incercati si veti vedea. Noi am facut asta anul trecut si nimeni din casa nu s-a imbolnavit de gripa. Daca va ajuta pe voi si pe cei dragi sa nu va imbolnaviti, cu atat mai bine.

Daca totusi faceti gripa, va fi o forma usoara. Oricum... ce aveti de pierdut? Doar cateva cepe!!!! Acum... mai exista si un PS la aceasta poveste, trimis de o prietena din Oregon care de obicei imi trimite contributii la articolele pe tema sanatatii. Ea mi-a povestit urmatoarea experienta despre ceapa: "Eu nu stiam despre povestea cu fermierul... dar stiu ca eu personal am facut pneumonie si am fost foarte bolnava.

Am citit un articol care spunea sa tai o ceapa la ambele capete, sa pui unul din capete intr-o furculita si sa pui capatul infipt in furculita intr-un borcan gol... iar apoi sa pui borcanul langa patul pacientului peste noapte. Se spunea ca ceapa se innegreste peste noapte din cauza germenilor... si chiar asa s-a intamplat. Dimineata ceapa era un dezastru dar eu deja ma simteam mai bine.

Altceva ce am citit intr-un articol a fost ca atat ceapa cat si usturoiul distribuite prin camera au salvat pe multi de la ciuma neagra. Ele au multe proprietati antibacteriale si antiseptice." Si acum inca o nota CEPELE ABANDONATE DEVIN OTRAVITOARE Am folosit o ceapa care fusese lasata in frigider.

Uneori nu folosesc o ceapa intreaga odata, ci pastrez cealalta jumatate pentru mai tarziu. Dupa ce am citit aceasta informatie mi-am schimbat parerea.... si pe viitor voi cumpara cepe mai mici. Am avut privilegiul sa vizitez Mullins Food Products, divizia de fabricare a maionezei. Mullins este mare si este detinuta de 11 frati si surori din familia Mullins. Prietena mea Jeanne este CEO acolo.

A venit vorba despre intoxicatii alimentare si am dorit sa le impartasesc ceea ce am aflat de la un chimist. Tipul care ne-a condus in turul fabricii se numea Ed si era unul dintre frati. Ed este un expert in chimie si este implica in dezvoltarea formulei sosului. El a dezvoltat formula sosului si pt McDonald's Deci retineti ca Ed este un magician al chimiei alimentare. In timpul vizitei cineva a intrebat daca chiar trebuie sa ne facem griji cu privire la maioneza.

Oamenii intotdeauna sunt ingrijorati ca maioneza se va strica. Raspunsul lui Ed va va surprinde. El a spus ca toata maioneza produsa comercial este sigura. "Nici macar nu trebuie pusa la frigider. Nu face nici un rau sa fie pusa, dar nu e neaparat necesar". El a explicat ca pH-ul maionezei este stabilit la o valoare la care bacteriile nu pot supravietui in mediul inconjurator. El a vorbit despre picnicul esential, cu bolul de salata de cartofi pe masa si cum toata lumea da vina pe maioneza cand cuiva ii este rau. Ed spune ca atunci cand este raportata intoxicatia alimentara, primul lucru pe care il cerceteaza autoritatile este cand a mancat bolnavul ultima oara CEAPA si de unde au venit aceste cepe (din salata de cartofi?) Ed spune ca nu maioneza (atata timp cat nu e facuta in casa) este cea care se strica la aer. Cel mai probabil este ceapa iar daca nu ceapa, atunci CARTOFII. El a explicat ca ceapa este o mare piata de desfacere pentru bacterii, in special ceapa negatita.

Nu ar trebui niciodata sa pastrezi o bucata de ceapa taiata. Nu este sigura nici daca o pui intr-o punga etansa si o bagi la frigider. Se contamineaza deja suficient doar prin faptul ca e taiata si sta la aer putina vreme, si poate deveni periculoasa pentru cine o ingereaza (asa ca, atentie sporita la ceapa care va este pusa in hotdog la meciurile de baseball!) Ed spune ca daca iei partea de ceapa lasata si o gatesti nebuneste s-ar putea sa fii in regula... dar daca tai ceapa lasata ca sa o pui in sandwich iti cauti problemele cu lumanarea. Atat ceapa cat si cartofii fierti dintr-o salata de cartofi vor atrage si favoriza inmultirea bacteriilor mult mai repede decat orice maioneza preparata comercial. Deci, cum suna asta ca noutate? Luati-o cum vreti. Eu (autorul) am de gand sa fiu foarte atent la ceapa de acum incolo. Din mai multe motive acord credubilitate unui chimist si unei companii care produce milioane de tone de maioneza pe an. De asemenea, CAINII NU TREBUIE SA MANANCE NICIODATA CEAPA. Stomacul lor nu o poate metaboliza. Deci, nu uitati ca este periculos sa tai o ceapa si sa o folosesti pentru gatit a doua zi.Devine otravitoare intr-o singura noapte si creeaza bacterii toxice care pot provoca infectii la stomac din cauza excesului de secretie de bila si chiar intoxicatii alimentare.

Ca sursa este un comentariu la o reteta de pe gustos Cele mai bune cepe coapte din lume mi sa parut o informatie foarte buna de stiut si de aceea am hotarat sa o impartasesc :)

Sa fiti sanatosi !!!!!!!

sâmbătă, 10 aprilie 2010

Tort Faberge de Pasti


Reteta castigatoare Pastele 2010 pe bucataras.ro premiul 1






Crema 1:
10 linguri de zahar
200 ml lapte
250 ml frisca
3 oua
1 lingurita amidon alimentar sau faina
10 gr. gelatina
30 ml. coniac
Crema 2:
150 gr. prune uscate
5~6 linguri de nutella
30 ml. coniac
Preparare crema 1:
Zaharul se topeste la foc mic pana se caramelizeaza, apoi se adauga laptele fierbinte ( foarte atent cate putin pentru ca se umfla si sa nu va frigeti mainutele mamicutei si-a taticutei :) ), amestecand energic.

Separat se freaca galbenusurile cu amidonul, se adauga siropul fierbinte si se pune pe foc, amestecand mereu pana se ingroasa ca o smantana.

Adaugam in crema gelatina hidratata in putina apa rece dupa care se incalzeste pe bain-marie pana devine fluida.

Lasam crema sa se raceasca si apoi o amestecam mai intai cu frisca si coniacul si apoi cu albusurile batute spuma.

Preparare crema 2 :
Se marunteste intr-un robot de bucatarie sau cu un blender de maina, pruna fara samburi impreuna cu nutella si coniacul, pana la consistenta de gem.

Pentru insiropat blatul:
100 ml. apa
1 lingura de zahar
cateva picaturi de esenta de rom

Preparare sirop:
Se uneste apa cu zaharul, se pune pe foc, amestecand constant il lasati sa fiarba 3~4 minute la foc moderat, luati siropul de pe foc, dupa racire adaugati esenta de rom.
Ingrediente pentru blat:
3 oua mari
3 galbenusuri
125 gr. zahar
60 gr faina
110 gr. amidon
1 lingura cacao
un pic de sare
acest blat se coace inca o data cu aceleasi ingrediente doar ca de data asta nu mai puneti cacao adica trebuie sa rezulte doua blaturi unul cafeniu si unul alb
Preparare blat:
Se incalzesc ouale cu galbenusurile, un pic de sare si cu zaharul la bain-marie pana ajunge la temperatura suportabila pentru piele, aproximativ 45~50 de grade C/ luati compozitia de pe foc si o mixati bine pana devine ca o crema/ adaugati faina cernuta amestecata cu amidonul in trei ture, amestecand atent cu o spatula de lemn pana se incorporeaza/ turnati aluatul intr-o tava cu dimetrul de 20 de cm.unsa cu unt si tapetata dupa aia cu hartie de copt, dar hatia trebuie sa fie numai cat tine fundul tavei, nu si pe margini, apoi ungeti hartia cu unt si o infainati/ dati la cuptor pentru 15 minute la foc un pic mai mare de mijlociu la 200 de gr. C/ cand il scoateti de la cuptor il rasturnati atent pe o hartie de copt presarata cu zahar/ scoateti hartia unsa cu unt.

Eu am impartit compozitia pentru blat in jumatate si in una din parti am adaugat o lingura de cacao preventiv eliminand din compozitia de faina cu amidon o lingura inlocuind aceasta cu o lingura de cacao/ si am copt astfel doua blaturi de doua culori :).

Asamblare:
Taiati blaturile coapte in jumatate pe orizontal, le insiropati si incepeti asamblarea intr-o forma cu inel detasabil cu diametrul blaturilor in felul urmator:
primul strat alb se unge cu 1/2 din crema 1, apoi se pune peste el al doilea blat cu cacao si-l ungeti cu crema 2, apoi inca un blat de cacao ungeti cu crema 2, si ultimul al patrulea blat alb ungeti cu crema 1.
Dati tortul astfel asamblat peste noapte la frigider.
Sfat:
Ca sa evitati ruperea blaturilor la asamblare va propun sa le puneti pe un platou si sa le deplasati cu ajutorul platoului direct in forma pentru tort in care veti asambla tortul.

Pentru finisat:
250 ml. frisca
1 pachetel intaritor de frisca
7~8 linguri fulgi de cocos
Finisare :
Ungeti peretii tortului cu putina frisca , in asa mod incat sa acoperiti bine marginile blatului ca sa nu fie vizibile.
presarati pe toata suprafata unsa cu frisca fulgii de cocos, decorati marginea tortului cu frisca, folosind forma de steluta de jur imprejurul tortului, presarati deasupra seminte de rodii acoperind toata suprafata tortului.

Pentru decor :
1 carapace de ou de gasca spalat in prealabil si cu continutul scos din el
150 gr. ciocolata alba
100 gr. ciocolata amaruie
bomboane de caramel de diferite culori ( in cazul meu am folosit rosii si verzi )
bulinute pentru cozonac de diferite culori
1 rodie mare

Executare decor :
In primul rand se face oul pentru decorarea tortului in felul urmator, se spala oul de gasca in apa calduta cu putina solutie pentru vase pana cand e foarte curat, faceti o gaurica in partea mai groasa a oului acolo unde se afla camera cu aier cu diametrul de 2~2.5 cm gaura, turnati in el in trei rate cate o lingura plina de ciocolata topita de culoare alba la bain-marie si rotatil in asa fel distribuind ciocolata pe peretii oului in interior, dati-l putin timp la rece pana se intareste ciocolata si repetati aceasta procedura de cel putin 3 ori consecutiv, dupa ce ati obtinut oul turnati in el crema de zahar ars si punetii la fundulet un capacel din ciocolata topita inchizindu-i astfel gaura prin care ati lucrat cu ciocolata si crema, dupa ce sa intarit bine de tot si crema din interiorul oului asta dureaza vre-o doua ore cel putin, puteti sa-i scoateti foarte atent coaja cate o bucatica mica cu o muchie de cutit cum ati fi curatat un cartofior, foarte atent sa nu striviti oul :).

Decorati oul din ciocolata cu caramele strivite in bucatele mai mici si incalzite la microunda pana ce se topesc in forma de niste bilute, ele se vor obtine de diferite dimensiuni, dar fiecare le va potrivi dupa placul sau in functie de culoare si forma, decorati oul si cu bilute pentru cozinac lipindu-le cu ajutorul unei compozitii din zahar topit cu apa cu proportia la o lingurita de zahar 5 picaturi de apa, puteti sa le topiti la microunda .

Executare cos din ciocolata:
Topiti ciocolata amaruie intr-un vas la bain-marie faceti niste dungulite din ciocolata alba in acel vas peste ciocolata amaruie si scufundati in ea un balon umflat in functie de ce dimensiune doriti sa fie cosuletul din ciocolata, il scufundati in diferite directii, emitand astfel un cosulet cu petale, puneti balonul pe o farfurie acoperita cu o bucatica de folie alimentara ca sa va fie mai usor sa desprindeti cosul de pe farfurie si asteptati pana se intareste bine ciocolata, dezlegati balonul de la gura si scoateti cu grija din cosul de ciocolata .

Asamblare decor :
Turnati putina ciocolata topita in mijlocul cosului din ciocolata si integrati in ea oul in asa fel incat sa stea vertical si asteptati pana se intareste ciocolata, puneti in cos o maina de seminte de rodii la baza oului si plasati-l dupa aceasta pe mijlocul tortului, lasand preventiv in locul unde se va plasa oul spatiu curat fara seminte de rodii.

Pofta mare !!!

miercuri, 7 aprilie 2010

Premiu de la Diana !


Multumesc draga Diana pentru acest premiu dragut

Eu la randul meu il ofer tuturor celor care au placerea sa-l ridice si sa-l posteze pe blogul sau si-mi citesc blogul, va pup cu drag !!!

luni, 5 aprilie 2010

7 Aprilie

Azi este exact un an de la alegerile fraudate de catre guvernarea comunista din Moldova, care a trezit nelinistea si indignarea in sufletele generatiei care nu mai vrea sa traiasca intr-o tara lipsita de drepturi, jefuita cu cea mai mare nesimtire care a fost pana acum si dezamagire intr-un viitor mai bun ......

Cel mai dureros este faptul ca nu sa putut evita varsare de sange si genocid ca sa se rastoarne aceasta putere fara cuget si bun simt si a urmat evenimente incredibile
care au curmat multe vieti si a distrus moralul celor care au spus nu minciunii...








duminică, 28 martie 2010

Premii de primavara !!!




Am primit aceste premii frumoase de la prietena mea Just me, si ma bucur ca si-a amintit de mine si m-a onorat cu atentia ei , te pup si-ti doresc o primavara frumoasa si plina de evenimente frumoase :)
eu la randul meu le trasmit celor care sant in listuta mea care ma urmaresc si-i astept cu drag sa le ridice :)

duminică, 21 martie 2010

Tort dedicat ' De la inima la inima "



Photobucket


Acest tort dupa cum am promis este dedicat, celor care au fost langa mine si m-au ajutat la concursul reteta anului 2009 de pe bucataras.ro votandu-ma in fiecare zi , va multumesc din suflet ca ati fost cu mine pana la sfarsit si nu ati uitat sa ma votati zilnic :) va pupic dulce pe toti !


Ingrediente:
Blatul:
100gr. faina
4 oua mari
1 lingura cacao ( 15 gr.)
120 grame zahar ( eu am pus 100)
2 plicuri de zahar vanilat
1 praf de copt

Crema:
10 linguri de zahar
200 ml lapte
250 ml frisca
3 oua
1 lingurita amidon alimentar sau faina
10 g gelatina
200 gr. prune uscate fara fum
100 ml. coniac

Pentru decor si glazurat:
100 gr ciocolata neagra 90 % cacao
250 ml. frisca lichida de 23 % grasime
1 lingura de miere de albini
marmelada de diferite culori taiata cubulete

Pentru insiropat blatul:
Coniacul ramas de la prune amestecat cu putina apa si o lingurita de zahar.

Preparare blat:
Ungeti o tava pentru tort cu unt si o infainati
Mixati ouale cu zaharul si zaharul vanilat ~8,10 minute pana se albesc ca o crema.

Adaugati faina cernuta cu praful de copt in trei rate de fiecare data, incorporand-o incet, incet cu o spatula de lemn.

Adaugati o lingura cu cacao cernuta plina cu varf, o incorporati si pe ea cu o spatula de lemn.

Turnati in tava compozitia.

Dati blatul la cuptor pe raftul din mijloc la 180 de grade C ( cuptor preaincalzit ) pentru 35 de minute.

Preparare crema:
Zaharul se topeste la foc mic pana se caramelizeaza, apoi se adauga laptele fierbinte ( foarte atent cate putin pentru ca se umfla si sa nu va frigeti mainutele mamicutei si-a taticutei :) ), amestecand repede

Separat se freaca galbenusurile cu amidonul se adauga siropul fierbinte si se pune pe foc, amestecand mereu pana se ingroasa ca o smantana.

Adaugam gelatina dizolvata in putina apa rece.

Lasam crema sa se raceasca si apoi o amestecam mai intai cu frisca si apoi cu albusurile batute spuma.

Amestecati crema cu prunele taiate bucatele mici inmuiate preventiv pentru 1~2 ore in coniac

Pentru glazurat:
Topiti ciocolata taiata bucatele cu frisca si cu o lingura de miere la bain- marie si o turnati peste tort uniformizand glazura pe toata suprafata tortului.

Pofta buna !





vineri, 19 martie 2010

Chifle pentru hamburgher




O reteta super pufoasa si gustoasa, pe care am imprumutat-o de la o prietena de pe bucataras pe care o cheama cccris, pentru ce-i multumesc frumos, reteta a suferit putine modificari, pentru ca ea are cuptor pentru paine special, dar eu am facut varianta pentru un cuptor obisnuit, si cred ca nu a iesit mai rau :)

Ingrediente:
ca masura folosim un pahar de 200 ml.
1 pahar lapte caldut
4 linguri unt topit
3 pahare faina
1,5 lingurita drojdie uscata
2 linguri rase zahar
1 lingurita rasa sare
1 ou pentru uns chiflele
1 lingura susan pentru presarat chiflele

Mod de preparare:
1. Amestecam laptele caldut cu untul topit, zaharul si drojdia pana se dizolva.
2. Intr-un castron, cernem faina amestecata cu sarea, pe mijloc formam o adancitura si turnam in ea laptele cu drojdia.
3. Amestecam cu un tel din mijloc spre marginile castronului pana optinem un aluat lipicios, mai adaugati daca e nevoie un pumn de faina, framantati aluatul pana fomati un bot de aluat elastic si moale.
4. Dupa ce ati optinut coca de aluat, o puneti intr-un bol incapator uns cu putin unt sau ulei, il acoperiti cu un prosop si-l lasati sa creasca intr-un loc caldut ferit de curenti ( in cazul meu eu pun intodeuna coca in cuptorul cu microunde preaincalzit un minut ) pentru 1 ora.
5. Dupa ce a trecut timpul in care coca a crescut, aluatul se inparte in 9 bucati de aceeasi marime si se pune iar la crescut intr-o tava tapetata cu hartie de copt si unsa cu putin ulei, repartizati bilutele de aluat la distanta intre ele.
6. Le puneti la crescut in cuptorul aragazului preaincalzit la temperatura minima in jur de 4 minute, le lasati in aragazul oprit pentru inca  ~25 de minute, pana isi dubleaza volumul.
7. Dupa ce au crescut frumos, le ungeti cu un ou batut cu putin lapte si le presarati cu susan, le dati in cuptor la temperatura maxima si ( pulverizat cu putina apa, asta pentru a forma o crusta rumana dar moale la suprafata ) in jur de 15~20 minute in functie de cuptor, le coaceti pana se rumenesc la suprafata.



Pofta buna !


miercuri, 17 martie 2010

Spune-mi ce zodie esti ca sa iti spun ... care este fructul ce te reincarca de energie


Berbec: Fructul care iti face fiecare fibra a corpului sa fie trezita la viata este piersica.

Taur: Desi poate parea surprinzator pentru tine, fructul compatibil cu semnul tau zodiacal este avocado, acesta iti va alinta papilele gustative.

Gemeni: Perele pot fi cheia pentru a slabi daca iti doresti asta, iti vor oferi consistenta necesara care sa iti opreasca pofta pentru anumite mancaruri.

Rac: Kiwi, nu trebuie sa depinzi de el in fiecare zi, dar de cateva ori pe saptamana poate face minuni, cel putin asupra zodiei tale are un efect rapid pentru imbunatatirea circulatiei sangelui.

Leu: Daca vrei sa iti ridici nivelul de energie pozitiva este suficient sa papi cateva prune, acestea actioneaza asupra ta ca o doza de multivitamine.

Fecioara: Pentru momentele in care esti morocanoasa, zambetul pe buze iti poate fi repus doar cu ajutorul unei portocale, va fi ca o injectie cu adrenalina.

Balanta: Strugurii, asa cum doctorul recomanda macar o data la cateva zile un pahar de vin pentru a imbunatati ritmul cardiac, acelasi efect il au acestia asupra ta.

Scorpion: Pentru momentele in care esti obosita si fara nici un chef de a porni pentru a infrunta noua zi trebuie sa apelezi la maximum doua banane pentru a te pune pe picioare.

Sagetator: Marul este fructul perfect pentru organismul tau, momentul cel mai prielnic pentru efectele sale asupra ta este seara, mai ales atunci cand nu ai stare si nu iti gasesti locul sau somnul.

Capricorn: Capsunile sunt ca un mic miracol pentru tine, nu este nevoie decat sa le adulmeci parfumul ca sa te simti instantaneu mai bine, este ca un scurt circuit ce te aprinde de viata.

Varsator: Amandinele sunt recomandate cel mai des in momentele in care te simti atat de plictisita incat nu vrei sa ridici un deget, atat gustul, dar in special mirosul acestora te vor alimenta cu energie.

Pesti: Caisele precum si miezul din sambure sunt potrivite pentru momentele in care ai parte de ameteli, mai ales ca ai mici probleme cu nivelul de calciu necesar.

sursa

sâmbătă, 13 martie 2010

Dansul - Arta seducerii




vineri, 12 martie 2010

Buna dimineata !

vineri, 5 martie 2010

Muzica clasica prin prizma moderna

luni, 1 martie 2010

Reteta anului 2009



INIMOSUL MEU A CASTIGAT RETETA ANULUI 2009 PE BUCATARAS.RO !


Vreau sa multumesc din inima pentru fiecare vot oferit pentru reteta mea 'Tort inimos' si ma bucur nespus de mult pentru ca m-ati ajutat sa realizez visul meu sa castig acest concurs care pentru mine a insemnat un imbold sa merg mai departe pe aceasta cale plina de aventuri a lumii culinare, vreau sa zic ca cu inceputul primaverii voi face un nou pas si voi fregventa un curs de invatamant in domeniul cofetariei din banii castigati de la bucataras, i-mi doresc foarte mult sa insusesc aceasta profesie si sper ca-mi va reusi :)

P.S. Va pup cu drag, a voastra basarabeanca Anastasia !  

marți, 23 februarie 2010

Votati va rog, daca va place blogul meu :)

Pentru a vota dati clik pe banerul din stanga blogului  Blogovat 2010  pe butonul voteaza de doua ori consecutiv,  multumesc anticipat pe cei care ma urmaresc si ma sustin ! 

votare disponibilă începînd cu 23 februarie 2010 pînă la 8 martie 2010.


În procesul de votare din cadrul Blogovăţ 2010 vor participa 3 grupuri de
utilizatori: cititori, bloggeri şi juriu.

Cititorii vor vota blogurile favorite prin intermediul unui banner afişat
pe blogul participantului sau cel de pe site Blogovăţ pe care îl puteţi
găsi pe pagina participanţilor  

luni, 22 februarie 2010

Chec rapid in doua culori





Ingrediente:
100 gr. faina
4 oua mari
1lingura cacao ( 15gr.)
120 grame zahar ( eu am pus 100)
2 plicuri de zahar vanilat
1 praf de copt
1 mana de stafide
1 lingura seminte de mac

Mod de preparare:
Ungeti o tava pentru chec cu unt si o infainati.
Mixati ouale cu zaharul si zaharul vanilat ~8,10 minute pana se albesc ca o crema.
Adaugati stafidele o data cu faina cernuta cu praful de copt in trei rate de fiecare data, incorporand-o incet, incet cu o spatula de lemn sau silicon.
Impartiti compozitia in doua parti egale si in una din ele adaugati o lingura cu cacao cernuta plina cu varf, o incorporati si pe ea cu ajutorul spatulei.
Turnati in tava compozitia fara cacao si peste ea turnati-o pe cea cu cacao, luati o furculita si treceti prin compozitie, imitand o miscare spiralata pe lungumea formei.
Pudrati checul cu mac.
Dati checul la cuptor pe raftul din mijloc la 180 de grade C ( cuptor preaincalzit ) pentru 35 de minute.

Pofta mare !

El nu are o familie si are nevoie de tine !


Eu sunt Fram, un catel de talie medie, pufos si dragalas, in cautare de stapan. Am 3 luni, sunt deparazitat si vaccinat, curatel si jucaus. Se ofera numai cu contract de adoptie, in Bucuresti

Contact : cristinasandu_eu@yahoo.com





Ursulini are cca 2 luni, este un baietel tare jucaus si afectuos, care este in cautare de stapani buni si responsabili.

Piticul a supravietuit in mod miraculos gerului si zapezii. Din fericire, niste persoane sufletiste l-au luat in casa.

Mai multe poze: http://picasaweb.google.com/adoptii.pui.catel/Ursulini#

Relatii la tel. 0722 53 66 20
e-mail roxxana_84@yahoo.it (exclus contact pe messenger)

joi, 18 februarie 2010

Carmelita de Valentine's day


Ingrediente:
pentru aluat:
200 gr. unt
2 pahare faina ( 200 ml. paharul )
1 pahar de zahar
2 pahare fulgi de ovaz
1 lingurita praf de copt
un varf de cutit de sare
1 pahar miez de nuci
pentru sos:
200gr. ciocolata amaruie
200 ml. frisca 23% grasime
75 gr. zahar
1 lingura de miere de albini

Mod de preparare:

Preparare aluat:

Untul topit se amesteca cu zaharul, sarea, praful de copt, faina si fulgii de ovaz.

Acest aluat se imparte in trei parti , doua parti de aluat se tapeteaza cu degetele, repartizandul uniform intr-o tava cu diametrul de 23~26 cm. asternuta cu hartie de copt si se da la cuptorul preaincalzit pentru 10 minute la 160 de grade Celsius.

Intre timp preparati sosul de ciocolata.

Preparare sos:

Se pune la topit zaharul intr-o cratita cu o lingura de frisca pana apar bule la suprafata si o mai lasati putin circa un minut la foc mic,apoi adaugati restul de frisca si ciocolata faramitata in bucatele se lasa la foc mic, amestecand in continuu pana la topirea completa a ciocolatei, o luati de pe foc si o amestecati putin ca sa se mai raceasca.

Dupa 10 minute se scoate din cuptor tava si se acopera prajitura cu un strat de sos.

Peste sos se presara nucile faramitate cu ajutorul unui facalet sau se piseaza in piua.

Peste nuci se presara aluatul ramas.

Se da prajitura la cuptor si se lasa sa se coaca inca 30~35 de minute la 160 de grade Celsius.

Se lasa se se raceasca complet apoi se portioneaza.

Pofta buna   si iubiti-va mult !!!

joi, 11 februarie 2010

Choux à la Crème







Ingrediente:

pentru aluat:

125 ml. lapte

60 gr. unt

un varf de cutit sar

½ lingurita zahar

100 gr. faina

2~3 oua

 pentru crema :

2 oua

2 linguri faina

1 pahar lapte sau frisca

1 lingura unt

1 pachetel de vanilie

50 gr. zahar

preparare aluat :

se aduce la fierbere laptele ,apoi se adauga untul si se mai aduce odata la fierbere

se adauga faina si se amestaca sa nu formeze cocoloase

se face focul mic si se amesteca pana devine o masa lucioasa si se ingroasa

se ia de pe foc si se adauga cate un ou , trebuie sa fie un aluat elastic.

se pune aluatul intr-o seringa pentru patiserie si se spriteaza pe o tava acoperita cu hartie de copt unsa cu putin unt bilute mici cat o nuca de aluat

se da la cuptorul preaincalzit la 200 de grade C la foc mediu pana se aureste suprafata, se coc destul de repede asa ca tineti mana pe puls , cuptorul nu se deschide in timpul coacerei

preparare crema :

ouale se mixeaza cu  zaharul apoi se adauga putin lapte, apoi se adauga restul laptelui si faina cu vanilia

se pune pe foc pana se ingroasa ca o crema  fara sa fierbeti compozitia la bain-marrie

se ia de pe foc si se mixeaza cu untul

 asamblare :

faceti in fiecare bila coapta de aluat cate o taietura pe orizontala, neajungand pana la capat 

umpleti fiecare biluta cu crema, eu am mai facut si o crema din frisca batuta si am pus in ea praline de alune  de padure caramelizate in tigaie cu zahar topit  faramitate cu blenderul  si le glazutrati cu ciocolata amaruie topita la bain-marie

Pofta mare !

Supa de rosii cu linte




Ingrediente:
600 ml supa de pui sau legume
2 linguri ulei de masline
3 cepe nu prea mari
2~3 cate de usturoi
cateva crengute de busuioc proaspat
115 gr. linte rosii sau verzi
400 gr. conserva de rosii in bulion
100 gr. branza moale
sare si piper negru dupa gust

Mod de preparare:
1.Puneti supa de legume sau pui pe foc
2. Incalziti uleiul intr-o cratita mare
3. Curatiti ceapa si usturoiul, apoi le caliti la foc mijlociu timp de 5 minute pana sant moi
4. Spalati si uscati busuiocul, lasati cateva frunzulite pentru decor, restul taiati ca sa rezulte o lingura
5. Spalati lintile si lasatile sa se scurga, apoi le puneti la fiert impreuna cu rosiile si supa cu ceapa calita
6. O aduceti supa la fierbere, apoi o acoperiti cu capac si o lasati sa fiarba 15 minute
7. Inainte de sfarsitul fierberii cu 5 minute puneti in supa ½ din busuiocul taiat
8. Faramati cu o furculita branza moale si adaugati in ea a doua jumatate de busuioc
9. Pulpa din supa o faramati pana la starea de pireu apoi adaugati sare si piper dupa gust
10. Inainte de a servi supa puneti in fiecare farfurie cateva linguri de branza moale cu busuioc si decorati-o cu cateva frunzulite de busuioc

Pofta buna !!!

marți, 2 februarie 2010

Manti


Manti - un fel de mâncare tradiţională de carne, din Asia Centrală, cunoscut sub alte nume ca în China (Baozi) şi Pakistan, alcătuit din carne tocată mărunt în aluat subţire, aburita în cratita pentru manti .

INGREDIENTE:


Pentru aluat:

2 pahare de faina (200 ml.)

½ pahar apa

1 ou

1 lingurita rasa de sare


Pentru umplutura :

300 de grame de carne tocata de vita in ameste cu porc

300 de grame de ceapa taiata marunt

1 lingurita piper negru macinat


1 lingurita sare (potriviti de sare dupa gust)


MOD DE PREPARARE :


Aluat :

Se toarna intr-un castron apa cu oul putin batut si sarea, in acest castron se adauga faina cate poutin cernand direct in el si, amestecand constant cu o lingura pana incorporam toata faina apoi se framanta putin aluatul pana obtinem un aluat usor de lucrat , daca simtiti ca mai este necesar mai adaugati putina faina .


Umplutura :


Amestecati carnea tocata cu ceapa taiata marunt, piperul si sarea .


Asamblarea :

Intindeti aluatul pe masa infainata intr-o foaie cu grosimea de 2,5  milimetri grosime si taiati cu o cana cerculete cu diametrul de 8~10 cm (sau rulati aluatul intr-un sul si taiati din el bucatele de aluat pe care le ve-ti intinde pe fiecare in parte in cerculete cu diametrul de 8~10 cm) , puneti in centru fiecarui cerculet cate o lungura fara varf de umplutura si impletiti in asa fel :

1. luati din doua parti si aduceti aluatul spre centru, lipind capetele intre ele peste umplutura ca in poza

2. apoi lipiti capetele formand patru colturi doua cate doua

3. lipiti capetele opuse doua cate doua 


4. puneti mantele astfel obtinute pe cercurile unse cu ulei din vasul cu abur si le fierbeti la foc mic in jur de 40 de minute sau la vasele cu abur moderne  



Se serveste cu dresing preparat din ceapa taiata rondele cu otet,  apa,  piper negru si putin zahar dupa gust sau cu smantana .

Pofta buna !!!


varianta printabila    

sâmbătă, 30 ianuarie 2010

Prajitura Dulsineea



Ca sursa de inspiratie a fost prajitura dulsineea de pe blogul 'Cuina banateana' :) multumesc

pentru ca ma inspiri de multe ori prin bucatarie draga Laura si citesc blogul tau cu mare placere de fiecare data, savurand cu sete pozele prezentate si modul de a scie o reteta !

Ingrediente:
Pentru foi:
  • 1 ou
  • 3 linguri smantana 20% grasime
  • 650 de grame de faina
  • 80 de grame de margarina
  • 150 de grame de zahar
  • 4 linguri de miere
  • 1 lingura de bicarbonat
  • cateva linguri de lapte, atat cat e nevoie pentru a omogeniza aluatul
Crema:
  • 250 ml lapte
  • zahar vanilat, sau esenta de vanilie
  • 1 lingura de miere
  • 200 de grame de unt
  • 150 de grame de zahar
  • 80 de grame de gris
  • 5-6 linguri de gem acrisor (caise, macese, prune)eu am folosit gem de caise
  • zahar praf pentru finisat

Mod de preparare:
Foi::
  1. Margarina, mierea si zaharul se topesc la foc mic pana la dizolvarea completa a zaharului . 
  2. Se ia de pe foc si cand se racoreste putin compozitia se adauga cate putin din faina amestecata cu bicarbonatul, amestecand continuu. 
  3. Se adauga si restul fainii cu oul si smantana, se framanta, adaugand cateva linguri de lapte, pe rand, pana la omogenizarea aluatului. Aluatul se imparte in 4 parti egale care se intind in foi subtiri eu recomand sa fie intinse cu sucitorul direct pe coli de hartie de copt, in dimensiuni cat mai egale. 
  4. Inainte de a se coace foile, se impung cu furculita .
  5. Se transporta cele 4 foi, pe rand, cu ajutorul suportului de hartie de copt, intr-o tava incapatoare si se introduc pe rand in cuptorul preincalzit la 180 de grade C. Foile se coc destul de repede, in momentul in care marginile se rumenesc usor, sant gata.

Crema:
  1. Laptele cu zaharul si mierea se pun pe foc.
  2. Cand laptele da in clocot, se adauga grisul in ploaie, amestecand continuu.
  3. Compozitia se fierbe pana se ingroasa bine.
  4. Se lasa deoparte sa se raceasca, iar atunci cand a atins temperatura camerei se adauga esenta de vanilie sau zaharul vanilat si untul.
  5. Se mixeaza la viteaza mare pana se obtine o crema spumoasa.Atentie este foarte important sa nu lasati crema sa se raceasca complet pentru ca daca ati lasat-o ea devine solida si nu mai poate fi mixata cu untul pentru ca se face cocoloase.
Asamblare:
  1. Foaia de la baza se acopera cu jumatate din crema.
  2. Se acopera cu a doua foaie, presand usor pe toata suprafata, apoi se unge foaia 2 cu gemul.
  3. Se acopera cu foaia 3, pe care se pune restul de crema, apoi cu foaia 4.
  4. Deasupra prajiturii se aseaza o tava mai mare in care ati asezat o greutate (2-3 carti groase, de exemplu dupa recomandariele Laurei) si se lasa de pe o zi pe alta intr-un loc racoros. Nu incercati sa taiati prajitura in aceeasi zi, foile vor fi sfarmicioase, dar a doua zi se vor fragezi foarte bine.
  5.  Inainte de a taia prajitura in dreptunghiuri, patrate, romburi, indreptati marginile prajiturii care nu sant aspectuase cu cutitul , apoi pudrati suprafata prajiturii cu zahar pudra.
  6. inca o varianta de crema foarte gustoasa de data asta preluata de la Lily's Cakes :
Crema 2:
  1. 500 ml lapte, 170 gr zahar, 4 linguri de faina, esenta de vanilie-se mixeaza bine apoi se fierbe compozitia pe aburi, pana se ingroasa. Se lasa sa se raceasca pana ajunge la temperatura camerei.
  2. 50 gr zahar pudra se mixeaza bine cu 100 gr unt moale in care se adauga treptat cate o lingura din compozitia de crema fiarta si se mixeaza la viteza mica.

Pofta buna !!!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Postări populare

Follow this Blog

Licenţa Creative Commons
Clipe dulci de Anastasia Gherjavschi este licenţiat printr-o Licenţă Creative Commons Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 Ne-adaptată .
Bazată pe opera disponibilă la anastassiacafe.blogspot.com.
Permisii dincolo de aria acestei licente ar putea fi disponibile la http://bagy2.blogspot.com/.
Televizoare - Un Butic!

No Copying Please!