duminică, 28 martie 2010

Premii de primavara !!!




Am primit aceste premii frumoase de la prietena mea Just me, si ma bucur ca si-a amintit de mine si m-a onorat cu atentia ei , te pup si-ti doresc o primavara frumoasa si plina de evenimente frumoase :)
eu la randul meu le trasmit celor care sant in listuta mea care ma urmaresc si-i astept cu drag sa le ridice :)

duminică, 21 martie 2010

Tort dedicat ' De la inima la inima "



Photobucket


Acest tort dupa cum am promis este dedicat, celor care au fost langa mine si m-au ajutat la concursul reteta anului 2009 de pe bucataras.ro votandu-ma in fiecare zi , va multumesc din suflet ca ati fost cu mine pana la sfarsit si nu ati uitat sa ma votati zilnic :) va pupic dulce pe toti !


Ingrediente:
Blatul:
100gr. faina
4 oua mari
1 lingura cacao ( 15 gr.)
120 grame zahar ( eu am pus 100)
2 plicuri de zahar vanilat
1 praf de copt

Crema:
10 linguri de zahar
200 ml lapte
250 ml frisca
3 oua
1 lingurita amidon alimentar sau faina
10 g gelatina
200 gr. prune uscate fara fum
100 ml. coniac

Pentru decor si glazurat:
100 gr ciocolata neagra 90 % cacao
250 ml. frisca lichida de 23 % grasime
1 lingura de miere de albini
marmelada de diferite culori taiata cubulete

Pentru insiropat blatul:
Coniacul ramas de la prune amestecat cu putina apa si o lingurita de zahar.

Preparare blat:
Ungeti o tava pentru tort cu unt si o infainati
Mixati ouale cu zaharul si zaharul vanilat ~8,10 minute pana se albesc ca o crema.

Adaugati faina cernuta cu praful de copt in trei rate de fiecare data, incorporand-o incet, incet cu o spatula de lemn.

Adaugati o lingura cu cacao cernuta plina cu varf, o incorporati si pe ea cu o spatula de lemn.

Turnati in tava compozitia.

Dati blatul la cuptor pe raftul din mijloc la 180 de grade C ( cuptor preaincalzit ) pentru 35 de minute.

Preparare crema:
Zaharul se topeste la foc mic pana se caramelizeaza, apoi se adauga laptele fierbinte ( foarte atent cate putin pentru ca se umfla si sa nu va frigeti mainutele mamicutei si-a taticutei :) ), amestecand repede

Separat se freaca galbenusurile cu amidonul se adauga siropul fierbinte si se pune pe foc, amestecand mereu pana se ingroasa ca o smantana.

Adaugam gelatina dizolvata in putina apa rece.

Lasam crema sa se raceasca si apoi o amestecam mai intai cu frisca si apoi cu albusurile batute spuma.

Amestecati crema cu prunele taiate bucatele mici inmuiate preventiv pentru 1~2 ore in coniac

Pentru glazurat:
Topiti ciocolata taiata bucatele cu frisca si cu o lingura de miere la bain- marie si o turnati peste tort uniformizand glazura pe toata suprafata tortului.

Pofta buna !





vineri, 19 martie 2010

Chifle pentru hamburgher




O reteta super pufoasa si gustoasa, pe care am imprumutat-o de la o prietena de pe bucataras pe care o cheama cccris, pentru ce-i multumesc frumos, reteta a suferit putine modificari, pentru ca ea are cuptor pentru paine special, dar eu am facut varianta pentru un cuptor obisnuit, si cred ca nu a iesit mai rau :)

Ingrediente:
ca masura folosim un pahar de 200 ml.
1 pahar lapte caldut
4 linguri unt topit
3 pahare faina
1,5 lingurita drojdie uscata
2 linguri rase zahar
1 lingurita rasa sare
1 ou pentru uns chiflele
1 lingura susan pentru presarat chiflele

Mod de preparare:
1. Amestecam laptele caldut cu untul topit, zaharul si drojdia pana se dizolva.
2. Intr-un castron, cernem faina amestecata cu sarea, pe mijloc formam o adancitura si turnam in ea laptele cu drojdia.
3. Amestecam cu un tel din mijloc spre marginile castronului pana optinem un aluat lipicios, mai adaugati daca e nevoie un pumn de faina, framantati aluatul pana fomati un bot de aluat elastic si moale.
4. Dupa ce ati optinut coca de aluat, o puneti intr-un bol incapator uns cu putin unt sau ulei, il acoperiti cu un prosop si-l lasati sa creasca intr-un loc caldut ferit de curenti ( in cazul meu eu pun intodeuna coca in cuptorul cu microunde preaincalzit un minut ) pentru 1 ora.
5. Dupa ce a trecut timpul in care coca a crescut, aluatul se inparte in 9 bucati de aceeasi marime si se pune iar la crescut intr-o tava tapetata cu hartie de copt si unsa cu putin ulei, repartizati bilutele de aluat la distanta intre ele.
6. Le puneti la crescut in cuptorul aragazului preaincalzit la temperatura minima in jur de 4 minute, le lasati in aragazul oprit pentru inca  ~25 de minute, pana isi dubleaza volumul.
7. Dupa ce au crescut frumos, le ungeti cu un ou batut cu putin lapte si le presarati cu susan, le dati in cuptor la temperatura maxima si ( pulverizat cu putina apa, asta pentru a forma o crusta rumana dar moale la suprafata ) in jur de 15~20 minute in functie de cuptor, le coaceti pana se rumenesc la suprafata.



Pofta buna !


miercuri, 17 martie 2010

Spune-mi ce zodie esti ca sa iti spun ... care este fructul ce te reincarca de energie


Berbec: Fructul care iti face fiecare fibra a corpului sa fie trezita la viata este piersica.

Taur: Desi poate parea surprinzator pentru tine, fructul compatibil cu semnul tau zodiacal este avocado, acesta iti va alinta papilele gustative.

Gemeni: Perele pot fi cheia pentru a slabi daca iti doresti asta, iti vor oferi consistenta necesara care sa iti opreasca pofta pentru anumite mancaruri.

Rac: Kiwi, nu trebuie sa depinzi de el in fiecare zi, dar de cateva ori pe saptamana poate face minuni, cel putin asupra zodiei tale are un efect rapid pentru imbunatatirea circulatiei sangelui.

Leu: Daca vrei sa iti ridici nivelul de energie pozitiva este suficient sa papi cateva prune, acestea actioneaza asupra ta ca o doza de multivitamine.

Fecioara: Pentru momentele in care esti morocanoasa, zambetul pe buze iti poate fi repus doar cu ajutorul unei portocale, va fi ca o injectie cu adrenalina.

Balanta: Strugurii, asa cum doctorul recomanda macar o data la cateva zile un pahar de vin pentru a imbunatati ritmul cardiac, acelasi efect il au acestia asupra ta.

Scorpion: Pentru momentele in care esti obosita si fara nici un chef de a porni pentru a infrunta noua zi trebuie sa apelezi la maximum doua banane pentru a te pune pe picioare.

Sagetator: Marul este fructul perfect pentru organismul tau, momentul cel mai prielnic pentru efectele sale asupra ta este seara, mai ales atunci cand nu ai stare si nu iti gasesti locul sau somnul.

Capricorn: Capsunile sunt ca un mic miracol pentru tine, nu este nevoie decat sa le adulmeci parfumul ca sa te simti instantaneu mai bine, este ca un scurt circuit ce te aprinde de viata.

Varsator: Amandinele sunt recomandate cel mai des in momentele in care te simti atat de plictisita incat nu vrei sa ridici un deget, atat gustul, dar in special mirosul acestora te vor alimenta cu energie.

Pesti: Caisele precum si miezul din sambure sunt potrivite pentru momentele in care ai parte de ameteli, mai ales ca ai mici probleme cu nivelul de calciu necesar.

sursa

sâmbătă, 13 martie 2010

Dansul - Arta seducerii




vineri, 12 martie 2010

Buna dimineata !

vineri, 5 martie 2010

Muzica clasica prin prizma moderna

luni, 1 martie 2010

Reteta anului 2009



INIMOSUL MEU A CASTIGAT RETETA ANULUI 2009 PE BUCATARAS.RO !


Vreau sa multumesc din inima pentru fiecare vot oferit pentru reteta mea 'Tort inimos' si ma bucur nespus de mult pentru ca m-ati ajutat sa realizez visul meu sa castig acest concurs care pentru mine a insemnat un imbold sa merg mai departe pe aceasta cale plina de aventuri a lumii culinare, vreau sa zic ca cu inceputul primaverii voi face un nou pas si voi fregventa un curs de invatamant in domeniul cofetariei din banii castigati de la bucataras, i-mi doresc foarte mult sa insusesc aceasta profesie si sper ca-mi va reusi :)

P.S. Va pup cu drag, a voastra basarabeanca Anastasia !  

marți, 23 februarie 2010

Votati va rog, daca va place blogul meu :)

Pentru a vota dati clik pe banerul din stanga blogului  Blogovat 2010  pe butonul voteaza de doua ori consecutiv,  multumesc anticipat pe cei care ma urmaresc si ma sustin ! 

votare disponibilă începînd cu 23 februarie 2010 pînă la 8 martie 2010.


În procesul de votare din cadrul Blogovăţ 2010 vor participa 3 grupuri de
utilizatori: cititori, bloggeri şi juriu.

Cititorii vor vota blogurile favorite prin intermediul unui banner afişat
pe blogul participantului sau cel de pe site Blogovăţ pe care îl puteţi
găsi pe pagina participanţilor  

luni, 22 februarie 2010

Chec rapid in doua culori





Ingrediente:
100 gr. faina
4 oua mari
1lingura cacao ( 15gr.)
120 grame zahar ( eu am pus 100)
2 plicuri de zahar vanilat
1 praf de copt
1 mana de stafide
1 lingura seminte de mac

Mod de preparare:
Ungeti o tava pentru chec cu unt si o infainati.
Mixati ouale cu zaharul si zaharul vanilat ~8,10 minute pana se albesc ca o crema.
Adaugati stafidele o data cu faina cernuta cu praful de copt in trei rate de fiecare data, incorporand-o incet, incet cu o spatula de lemn sau silicon.
Impartiti compozitia in doua parti egale si in una din ele adaugati o lingura cu cacao cernuta plina cu varf, o incorporati si pe ea cu ajutorul spatulei.
Turnati in tava compozitia fara cacao si peste ea turnati-o pe cea cu cacao, luati o furculita si treceti prin compozitie, imitand o miscare spiralata pe lungumea formei.
Pudrati checul cu mac.
Dati checul la cuptor pe raftul din mijloc la 180 de grade C ( cuptor preaincalzit ) pentru 35 de minute.

Pofta mare !

El nu are o familie si are nevoie de tine !


Eu sunt Fram, un catel de talie medie, pufos si dragalas, in cautare de stapan. Am 3 luni, sunt deparazitat si vaccinat, curatel si jucaus. Se ofera numai cu contract de adoptie, in Bucuresti

Contact : cristinasandu_eu@yahoo.com





Ursulini are cca 2 luni, este un baietel tare jucaus si afectuos, care este in cautare de stapani buni si responsabili.

Piticul a supravietuit in mod miraculos gerului si zapezii. Din fericire, niste persoane sufletiste l-au luat in casa.

Mai multe poze: http://picasaweb.google.com/adoptii.pui.catel/Ursulini#

Relatii la tel. 0722 53 66 20
e-mail roxxana_84@yahoo.it (exclus contact pe messenger)

joi, 18 februarie 2010

Carmelita de Valentine's day


Ingrediente:
pentru aluat:
200 gr. unt
2 pahare faina ( 200 ml. paharul )
1 pahar de zahar
2 pahare fulgi de ovaz
1 lingurita praf de copt
un varf de cutit de sare
1 pahar miez de nuci
pentru sos:
200gr. ciocolata amaruie
200 ml. frisca 23% grasime
75 gr. zahar
1 lingura de miere de albini

Mod de preparare:

Preparare aluat:

Untul topit se amesteca cu zaharul, sarea, praful de copt, faina si fulgii de ovaz.

Acest aluat se imparte in trei parti , doua parti de aluat se tapeteaza cu degetele, repartizandul uniform intr-o tava cu diametrul de 23~26 cm. asternuta cu hartie de copt si se da la cuptorul preaincalzit pentru 10 minute la 160 de grade Celsius.

Intre timp preparati sosul de ciocolata.

Preparare sos:

Se pune la topit zaharul intr-o cratita cu o lingura de frisca pana apar bule la suprafata si o mai lasati putin circa un minut la foc mic,apoi adaugati restul de frisca si ciocolata faramitata in bucatele se lasa la foc mic, amestecand in continuu pana la topirea completa a ciocolatei, o luati de pe foc si o amestecati putin ca sa se mai raceasca.

Dupa 10 minute se scoate din cuptor tava si se acopera prajitura cu un strat de sos.

Peste sos se presara nucile faramitate cu ajutorul unui facalet sau se piseaza in piua.

Peste nuci se presara aluatul ramas.

Se da prajitura la cuptor si se lasa sa se coaca inca 30~35 de minute la 160 de grade Celsius.

Se lasa se se raceasca complet apoi se portioneaza.

Pofta buna   si iubiti-va mult !!!

joi, 11 februarie 2010

Choux à la Crème







Ingrediente:

pentru aluat:

125 ml. lapte

60 gr. unt

un varf de cutit sar

½ lingurita zahar

100 gr. faina

2~3 oua

 pentru crema :

2 oua

2 linguri faina

1 pahar lapte sau frisca

1 lingura unt

1 pachetel de vanilie

50 gr. zahar

preparare aluat :

se aduce la fierbere laptele ,apoi se adauga untul si se mai aduce odata la fierbere

se adauga faina si se amestaca sa nu formeze cocoloase

se face focul mic si se amesteca pana devine o masa lucioasa si se ingroasa

se ia de pe foc si se adauga cate un ou , trebuie sa fie un aluat elastic.

se pune aluatul intr-o seringa pentru patiserie si se spriteaza pe o tava acoperita cu hartie de copt unsa cu putin unt bilute mici cat o nuca de aluat

se da la cuptorul preaincalzit la 200 de grade C la foc mediu pana se aureste suprafata, se coc destul de repede asa ca tineti mana pe puls , cuptorul nu se deschide in timpul coacerei

preparare crema :

ouale se mixeaza cu  zaharul apoi se adauga putin lapte, apoi se adauga restul laptelui si faina cu vanilia

se pune pe foc pana se ingroasa ca o crema  fara sa fierbeti compozitia la bain-marrie

se ia de pe foc si se mixeaza cu untul

 asamblare :

faceti in fiecare bila coapta de aluat cate o taietura pe orizontala, neajungand pana la capat 

umpleti fiecare biluta cu crema, eu am mai facut si o crema din frisca batuta si am pus in ea praline de alune  de padure caramelizate in tigaie cu zahar topit  faramitate cu blenderul  si le glazutrati cu ciocolata amaruie topita la bain-marie

Pofta mare !

Supa de rosii cu linte




Ingrediente:
600 ml supa de pui sau legume
2 linguri ulei de masline
3 cepe nu prea mari
2~3 cate de usturoi
cateva crengute de busuioc proaspat
115 gr. linte rosii sau verzi
400 gr. conserva de rosii in bulion
100 gr. branza moale
sare si piper negru dupa gust

Mod de preparare:
1.Puneti supa de legume sau pui pe foc
2. Incalziti uleiul intr-o cratita mare
3. Curatiti ceapa si usturoiul, apoi le caliti la foc mijlociu timp de 5 minute pana sant moi
4. Spalati si uscati busuiocul, lasati cateva frunzulite pentru decor, restul taiati ca sa rezulte o lingura
5. Spalati lintile si lasatile sa se scurga, apoi le puneti la fiert impreuna cu rosiile si supa cu ceapa calita
6. O aduceti supa la fierbere, apoi o acoperiti cu capac si o lasati sa fiarba 15 minute
7. Inainte de sfarsitul fierberii cu 5 minute puneti in supa ½ din busuiocul taiat
8. Faramati cu o furculita branza moale si adaugati in ea a doua jumatate de busuioc
9. Pulpa din supa o faramati pana la starea de pireu apoi adaugati sare si piper dupa gust
10. Inainte de a servi supa puneti in fiecare farfurie cateva linguri de branza moale cu busuioc si decorati-o cu cateva frunzulite de busuioc

Pofta buna !!!

marți, 2 februarie 2010

Manti


Manti - un fel de mâncare tradiţională de carne, din Asia Centrală, cunoscut sub alte nume ca în China (Baozi) şi Pakistan, alcătuit din carne tocată mărunt în aluat subţire, aburita în cratita pentru manti .

INGREDIENTE:


Pentru aluat:

2 pahare de faina (200 ml.)

½ pahar apa

1 ou

1 lingurita rasa de sare


Pentru umplutura :

300 de grame de carne tocata de vita in ameste cu porc

300 de grame de ceapa taiata marunt

1 lingurita piper negru macinat


1 lingurita sare (potriviti de sare dupa gust)


MOD DE PREPARARE :


Aluat :

Se toarna intr-un castron apa cu oul putin batut si sarea, in acest castron se adauga faina cate poutin cernand direct in el si, amestecand constant cu o lingura pana incorporam toata faina apoi se framanta putin aluatul pana obtinem un aluat usor de lucrat , daca simtiti ca mai este necesar mai adaugati putina faina .


Umplutura :


Amestecati carnea tocata cu ceapa taiata marunt, piperul si sarea .


Asamblarea :

Intindeti aluatul pe masa infainata intr-o foaie cu grosimea de 2,5  milimetri grosime si taiati cu o cana cerculete cu diametrul de 8~10 cm (sau rulati aluatul intr-un sul si taiati din el bucatele de aluat pe care le ve-ti intinde pe fiecare in parte in cerculete cu diametrul de 8~10 cm) , puneti in centru fiecarui cerculet cate o lungura fara varf de umplutura si impletiti in asa fel :

1. luati din doua parti si aduceti aluatul spre centru, lipind capetele intre ele peste umplutura ca in poza

2. apoi lipiti capetele formand patru colturi doua cate doua

3. lipiti capetele opuse doua cate doua 


4. puneti mantele astfel obtinute pe cercurile unse cu ulei din vasul cu abur si le fierbeti la foc mic in jur de 40 de minute sau la vasele cu abur moderne  



Se serveste cu dresing preparat din ceapa taiata rondele cu otet,  apa,  piper negru si putin zahar dupa gust sau cu smantana .

Pofta buna !!!


varianta printabila    

sâmbătă, 30 ianuarie 2010

Prajitura Dulsineea



Ca sursa de inspiratie a fost prajitura dulsineea de pe blogul 'Cuina banateana' :) multumesc

pentru ca ma inspiri de multe ori prin bucatarie draga Laura si citesc blogul tau cu mare placere de fiecare data, savurand cu sete pozele prezentate si modul de a scie o reteta !

Ingrediente:
Pentru foi:
  • 1 ou
  • 3 linguri smantana 20% grasime
  • 650 de grame de faina
  • 80 de grame de margarina
  • 150 de grame de zahar
  • 4 linguri de miere
  • 1 lingura de bicarbonat
  • cateva linguri de lapte, atat cat e nevoie pentru a omogeniza aluatul
Crema:
  • 250 ml lapte
  • zahar vanilat, sau esenta de vanilie
  • 1 lingura de miere
  • 200 de grame de unt
  • 150 de grame de zahar
  • 80 de grame de gris
  • 5-6 linguri de gem acrisor (caise, macese, prune)eu am folosit gem de caise
  • zahar praf pentru finisat

Mod de preparare:
Foi::
  1. Margarina, mierea si zaharul se topesc la foc mic pana la dizolvarea completa a zaharului . 
  2. Se ia de pe foc si cand se racoreste putin compozitia se adauga cate putin din faina amestecata cu bicarbonatul, amestecand continuu. 
  3. Se adauga si restul fainii cu oul si smantana, se framanta, adaugand cateva linguri de lapte, pe rand, pana la omogenizarea aluatului. Aluatul se imparte in 4 parti egale care se intind in foi subtiri eu recomand sa fie intinse cu sucitorul direct pe coli de hartie de copt, in dimensiuni cat mai egale. 
  4. Inainte de a se coace foile, se impung cu furculita .
  5. Se transporta cele 4 foi, pe rand, cu ajutorul suportului de hartie de copt, intr-o tava incapatoare si se introduc pe rand in cuptorul preincalzit la 180 de grade C. Foile se coc destul de repede, in momentul in care marginile se rumenesc usor, sant gata.

Crema:
  1. Laptele cu zaharul si mierea se pun pe foc.
  2. Cand laptele da in clocot, se adauga grisul in ploaie, amestecand continuu.
  3. Compozitia se fierbe pana se ingroasa bine.
  4. Se lasa deoparte sa se raceasca, iar atunci cand a atins temperatura camerei se adauga esenta de vanilie sau zaharul vanilat si untul.
  5. Se mixeaza la viteaza mare pana se obtine o crema spumoasa.Atentie este foarte important sa nu lasati crema sa se raceasca complet pentru ca daca ati lasat-o ea devine solida si nu mai poate fi mixata cu untul pentru ca se face cocoloase.
Asamblare:
  1. Foaia de la baza se acopera cu jumatate din crema.
  2. Se acopera cu a doua foaie, presand usor pe toata suprafata, apoi se unge foaia 2 cu gemul.
  3. Se acopera cu foaia 3, pe care se pune restul de crema, apoi cu foaia 4.
  4. Deasupra prajiturii se aseaza o tava mai mare in care ati asezat o greutate (2-3 carti groase, de exemplu dupa recomandariele Laurei) si se lasa de pe o zi pe alta intr-un loc racoros. Nu incercati sa taiati prajitura in aceeasi zi, foile vor fi sfarmicioase, dar a doua zi se vor fragezi foarte bine.
  5.  Inainte de a taia prajitura in dreptunghiuri, patrate, romburi, indreptati marginile prajiturii care nu sant aspectuase cu cutitul , apoi pudrati suprafata prajiturii cu zahar pudra.
  6. inca o varianta de crema foarte gustoasa de data asta preluata de la Lily's Cakes :
Crema 2:
  1. 500 ml lapte, 170 gr zahar, 4 linguri de faina, esenta de vanilie-se mixeaza bine apoi se fierbe compozitia pe aburi, pana se ingroasa. Se lasa sa se raceasca pana ajunge la temperatura camerei.
  2. 50 gr zahar pudra se mixeaza bine cu 100 gr unt moale in care se adauga treptat cate o lingura din compozitia de crema fiarta si se mixeaza la viteza mica.

Pofta buna !!!

joi, 14 ianuarie 2010

Briose super pufoase cu mere










Ingrediente:

1 mar cat pumnul taiat cubulete
1praf de copt
1 paharel de 125 de gr. de iaurt Activia cu gust de vanilie sau oorce alt iaurt care va place poate fi si natural fara fructe
1/2 esenta vanilie de la Dr. Oetker
folosim ca masura paharelul de la iaurt mai departe, dar sa-l umpleti cu urmatoarele ingrediente doar pana unde a fost iaurtul in el, dar nu plin pana la margini
1/2 paharel de ulei
3 paharele de faina cernuta
3 oua
1 paharel de zahar tos
Mod de preparare:
Mixam ouale cu zaharul pana se tripleaza in volum , adaugam, iaurtul si mai mixam 2~3 minute, adaugam uleiul intr-o unda subtire cate putin, mixand in continou pana i-l incorporam pe tot.
Adaugam esenta de vanilie si faina cernuta cu praful de copt in trei ture si o amestecam usor cu o lingura de lemn sau plastic pana o icorporam pe toata.
Turnam aceasta compozitie intr-o forma pentru briose cu 12 portii, se umple doar doua treimi din inaltimea formei, nu se umple toata pentru ca creste in timpul coacerei, forma pentru briose trebuie sa fie unsa cu unt si tapetata cu faina.
Peste briosele turnate punem cate o lingura de mere taiate cubulete si o dam la coptorul preaincalzit la 180 de grade Celsius, lasam sa se coaca 5 minute pe urma reducem focul la 165 de grade si mai lasam sa se coaca 30 de minute, pana se rumenesc putin pe deasupra.
Dupa ce s-au copt le lasam sa se raceasca putin si le scoatem pe un platou, le pudram cu pudra cu miros de vanilie de la Dr. Oetker.
In acesta compozitie se mai poate adauga si coaja rasa de la o lamaie, impreuna cu faina, daca folositi coaja de portocala nu puneti de la o portocala intreaga pentru ca-i va da un gust amarui ceea ce nu este chiar placut, puneti doar de la 1/3 din coaja portocalei, la fel puteti folosi diverse fructe in loc de mere.
Pofta mare si va garantez ca o sa va placa atat de mult incat o sa fiti gata sa le preparati de cate ori veti avea ocazia !

varianta printabila






varianta printabila de pe bucataras

marți, 12 ianuarie 2010

Mocca cu spuma de rom


Tinanad cont ca nu am nici o bautura pe blog am hotarat ca aceasta sa fie prima, pentru-ca mi-a placut foarte mult, gustul este cu adevarat rafinat si ingredientele se combina de minune ( deci mi-a placut foarte mult si vreau sa ma impart cu voi cititorii mei iubiti :) ) .

Ingrediente:
1/2 banana curatata de coaja
1 lingurita de cafea macinata
30 gr. zahar 40 daca va place mai dulce
200 ml lapte
80 gr. inghetata
30 ml. rom sau coniac
6~8 cuburi de gheata

Mod de preparare:
Se marunteste in blender banana si se adauga cuburile de gheata, inghetata, 1/3 pahar lapte rece, cafeaua, 20 gr. zahar ( 2 linguri rase)
Intr-o cratita se fierbe 10 gr de zahar cu laptele ramas si cu romul, sa dea un clocot, luam de pe foc si mixam pana obtinem o spuma din lapte, turnam in pahare mocca si adaugam peste ea cu o lingura spuma de rom.

Pofta mare!!!


varianta printabila








duminică, 10 ianuarie 2010

Meniul meu de Craciun si Revelion 2010

Dulciuri:

Prajitura "Dulsineea" sau "Albinuta"

Photobucket

Prajitura "Tic-tac"
Photobucket
Colacei pentru mosu

Photobucket

Photobucket

Braduti pentru mosu

Photobucket

Photobucket

Fursecuri "Finete"

Photobucket
Photobucket

Ledy fingers

Photobucket

Bucatele:

Bujenina

Photobucket

Pui umplut cu ciuperci, mere si prune uscate

Photobucket

Salata "Bratara de granat"

Photobucket
Salata boef

Photobucket

Spuma de cartofi cu ciuperci

Photobucket
Photobucket

Pofta mare si La multi ani fericiti pentru toata lumea !!!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Postări populare

Follow this Blog

Licenţa Creative Commons
Clipe dulci de Anastasia Gherjavschi este licenţiat printr-o Licenţă Creative Commons Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 Ne-adaptată .
Bazată pe opera disponibilă la anastassiacafe.blogspot.com.
Permisii dincolo de aria acestei licente ar putea fi disponibile la http://bagy2.blogspot.com/.
Televizoare - Un Butic!

No Copying Please!